Automatyzacja Procesów Biznesowych (ang. Robotic Process Automation, RPA) to nic innego jak wykorzystanie technologii oprogramowania do wykonywania powtarzalnych czynności na różnego rodzaju systemach, głownie komputerowych, ale nie tylko. Takie oprogramowanie potocznie nazywane jest robotem i tak samo jak człowiek odpowiada za wykonywanie swojego zakresu obowiązków. Różnica polega na tym, że robot jeść nie woła, na urlop nie chodzi, nie popełnia błędów i może pracować 24/7, a jedyne przerwy jakie potrzebuje, to na prace serwisowe, które są nieodłączną częścią każdego systemu IT.
Jak najprościej opisać działanie robota?
W dużym skrócie? – Robot naśladuje pracę człowieka. Dzięki zaawansowanej technologii robot:
- wchodzi w interakcję z każdym systemem i oprogramowaniem,
- potrafi znaleźć i pobrać odpowiednie dane,
- identyfikuje przyciski na ekranie i klika w nie,
- uzupełnia formularze w przeglądarce lub aplikacji desktopowej,
- wykona obliczenia,
- porówna dane,
- przygotuje raport,
- wyśle maila
i wiele, wiele więcej. Oprócz tego, że w wielu przypadkach zrobi to szybciej, to dodatkowo nie popełni błędów spowodowanych zmęczeniem lub brakiem odpowiedniego skupienia podczas monotonnego, aczkolwiek bardzo ważnego zadania.
Jakie idą za tym korzyści?
W dłuższej perspektywie przede wszystkim finansowe. Pomimo zwiększającej się ilości pracy spowodowanej rozrostem firmy, robot ma więcej danych do przerobienia (np. wprowadzanie/wystawianie faktur, weryfikacja danych w kilku systemach lub dodawanie nowych obiektów do obsługi), lecz w odróżnieniu od fizycznego pracownika, nie przyjdzie po podwyżkę. Co więcej, najprawdopodobniej nie będzie wymagał nawet modyfikacji. Jedynym zmartwieniem będzie odpowiednio ułożony harmonogram na jego stanowisku pracy, czyli na maszynie, na której będzie pracował – doby nie rozciągniemy.
Zadania, które można oddelegować do robota pozwalają na zaangażowanie pracowników w inne, ważniejsze i bardziej indywidualne obowiązki. Nie trzeba powiększać zespołu, ze względu na rosnący nakład pracy, wystarczy, że do zespołu dołączy robot. Dodatkowo nie musisz rezygnować z nowych klientów z obawy, że utracisz wiarygodność, jeżeli nie wywiążesz się z terminów z uwagi na dociążenie obecnej kadry. Oprócz tego możesz wdrożyć zadania, które jeszcze nie zostały do nikogo przydzielone, a którymi warto byłoby w końcu się zająć. Pozwól przejąć powtarzalne i nudne zadania robotom, a swoim pracownikom daj szansę na rozwój nowych umiejętności.
Gdzie najbardziej sprawdzi się RPA?
Najpopularniejszymi obszarami, w których pomoc robotów jest nieoceniona są:
- kadry i płace,
- działy HR,
- marketing,
- analiza biznesowa i statystyki,
- handel.
Wszyscy jesteśmy świadomi, że szczęśliwe działy kadr i księgowości to prawdziwe dobro w dzisiejszych czasach. Jeżeli są narzędzia, które pozwalają wspomóc te obszary, to dlaczego z nich nie skorzystać? Oczywiście nie są to jedyne miejsca, gdzie sprawdzi się automatyzacja, ponieważ sprawdzi się ona wszędzie tam, gdzie zadania są powtarzalne i czasochłonne.
Nie pozwól, aby błahe sprawy ograniczały potencjał Twojej firmy i jej pracowników, wejdź do świata RPA razem z RobotyBiurowe.pl!